Trabzon Araç yazılım ve Chip Tuning üzerine uzman kadrosuyla araç performans arttırma ve yakıt tasarrufu sağlayan profesyonel hizmet sunmaktadır.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) Çözümü

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) Çözümü

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF)

 

Dizel Partikül Filtre uzmanımızla kesin, garantili sonuca ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için 0533 311 61 06 arayabilirsiniz.

DPF İptali

DPF İptali, yeni otomobiller için egzoz emisyon standartlarını kaldırmak 'Euro 5' standart yürürlüğe girdiği 2009 yılından bu yana dizel araçlarda egzoz'a DPF takılması gereklilik haline gelmiştir. Aslında, 2009'dan önce kayıtlı birçok otomobilde de standart olarak eklenmiştir.

Standartlar, dizel partikül (kurum) emisyonlarında %80'lik bir azalma sağlamayı amaçlamaktadır, ancak üretici firmalar bunu büyük bir masraf olarak gördüklerinden teknoloji sorunsuz değildir.

NASIL ÇALIŞIR?

DPF, geleneksel egzoz susturucusuna benzer, ancak motora yakın bir şekilde monte edilmiştir. İçindeki egzoz gazlarını filtrelemek ve aynı zamanda akış hızını en aza indirmek için tasarlanmış karmaşık bir Petek seramik yapıdır (aksi takdirde performansı sınırlar). Egzoz gazlarını DPF kanalları arasındaki duvarlardan zorlayarak, partikül madde duvarlarda birikerek hava kirliliği miktarını azaltır. DPF belirli bir 'doygunluk' seviyesine ulaştığında, filtrenin içindeki partikül maddeyi yakmak için bir rejenerasyon döngüsü gerçekleştirir.

İki tür rejenerasyon vardır:

 1. AKTİF DPF YENİLEME SİSTEMİ
  Filtredeki kurum yükü belirli bir sınıra ulaştığında (yaklaşık% 45), ECU egzoz sıcaklığını arttırmak ve rejenerasyonu tetiklemek için yanmadan sonra yakıt enjeksiyonuna başlayacaktır. Yolculuk biraz durursa/başlarsa veya rejenerasyon devam ederken ayağınızı gaz pedalından çekerseniz, uyarı ışığı yanar ve filtrenin kısmen engellendiğini gösterir.

 2. PASİF DPF YENİLEME SİSTEMİ
  Egzoz sıcaklığının yüksek olduğu yerlerde, otoyol tipi çalışmalarda pasif rejenerasyon otomatik olarak gerçekleşir. Motor yönetim bilgisayarı (ECU) uygulamanın kontrolünü ele geçirdiği 'aktif' rejenerasyonda tasarım yapmak gereklidir.

Öncelikle otoyol kullanımı için kullanılan bir otomobil genellikle daha fazla sıcaklıklarda çalışır ve bu nedenle bir durursa/başlarsa şehir ortamında kullanılandan çok daha az partikül madde üretir. Otoyolda kullanılan bir araç, yenileme sürecinin gerçekleşmesi için mükemmel sürüş ortamında olduğu gibi daha sık ve etkili bir şekilde yenilenebilir.

DPF'nin çalışması ECU tarafından kontrol edilir ve etkili bir şekilde çalışması için çeşitli sensörlerden çoklu sinyal beslemeleri gerektirir. En yaygın DPF tipi basınç sensörlerinden ikisini ve değişkenlik gösteren sayıda sıcaklık sensörünü çalıştırır. Motor bölmesine, DPF'den önce ve sonra basınç alan bir diferansiyel basınç sensörü monte edilmiştir. ECU'nun DPF'nin yüzde doygunluğunu hesaplamasına izin veren bu iki ekleme arasındaki basınçtaki sapmadır. ECU doygunluk seviyesini belirledikten sonra, bir rejenerasyon döngüsünü zorlayabilir. Döngünün ilerlemesi sıcaklık sensörleri tarafından izlenir ve yanma işleminin ne zaman tamamlandığını bilmesini sağlayan diferansiyel basınç sensöründen sürekli geri bildirim alır.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİNİN FAYDALARI

Bazı parçalar yakıtla karıştırılmış yakıt parçacıklarının ateşleme noktasını azaltmak için gerekli elemanları içerir. İçerisindeki katkı maddesi bir hizmet maddesidir ve yaklaşık her 75.000 kilometrede bir yeniden doldurmayı gerektirecek şekilde tasarlanmıştır.Düşük katkı maddesi uyarısını dikkate almamak, DPF'nin düzgün bir şekilde yenilenmeyeceği ve neredeyse kesinlikle yeni bir DPF gerektireceği anlamına gelecektir.

Bakıma ihtiyacım var mı?
Bir DPF'nin yaklaşık 75.000 km'lik bir tasarım ömrü vardır, ancak bu araç kullanımına ve motor durumuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. ECU bir rejenerasyon döngüsü yüklediğinde, partiküller filtreden tamamen çıkarılmadan önce az miktarda ince kurum yakar. Zamanla, ince kurum içeriği, bir rejenerasyon döngüsünün artık elde edilemeyeceği bir noktaya yükselir, bu noktada filtrenin boşaltılması veya değiştirilmesi gerekir.

Egzoz emisyonlarının opaklığını kontrol etmek için DPF kaldırmanız önerilir; DPF sürecini etkileyebilecek bazı olası çalışan sorunlarını gösterebilir. Sızıntı enjektörleri ve yağ yakan motorlar gibi sorunlar DPF'nin ömrünü önemli ölçüde azaltabilir.

DPF HATASININ ORTAK NEDENLERİ

En yaygın olanları aşağıda vurgulanan, DPF'nin başarısız olmasının birçok nedeni vardır:

 • Yüksek kilometre performansı ve ince kurum ile sıkıştırılmıştır.
 • DPF rejenerasyonunu önleyen sensörler arızalıdır.
 • Yakıtta katkı maddesi eksikliği (varsa) eksik yanmaya neden olur.
 • Sızıntı enjektörü, valf kolu yağ keçeleri, aşınmış piston segmanları gibi motor sorunları.
 • DPF, şehir merkezi gibi sürüş koşullarında yenilenemez.
 • Kötü performans ayarı.
 • Bir otoyolda çok düşük viteste sürmek rejenerasyonun başlamasına izin vermez.

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİNİ (DPF) İPTAL ETME

 • DPF ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?
 • DPF değişimi için yüksek miktarda bir faturayla karşı karşıya mısınız?
 • DPF'niz size düşük yakıt ekonomisi sağlıyor mu?
 • DPF İptali sorunları çözebilir.

Ecumasters Chip Tuning, profesyonel yazılım geliştiricileridir ve bu nedenle modern ECU'lardan DPF İptali konusunda rakipsiz bilgi ve deneyime sahiptir. DPF İptali yapıldıktan, çıkarıldıktan sonra sorunsuz bir şekilde sürüş yapmanıza yardımcı olacak ve aracınızın DPF rejenerasyonu nedeniyle bir daha asla esnek moda girmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Modern turbo dizel yönetim sistemleri, Euro emisyon kontrollerinin bir parçası olarak zorunlu hale gelen bir 'dizel partikül filtresi' kullanımını içerir. Otoyol kullanımı dışındaki herhangi bir sürüşün DPF tıkanmasına ve DPF İptali'ne neden olacağını unutmayın. Bir DPF'de, sıkıştırılmış gövde DPF'ne yakın kritik bir doygunluk seviyesine ulaşmadan önce birçok kez yenilenir. Temel olarak DPF'i yeniden eşlememiz, DPF'nin çalışmasını sağlayan işlevselliğini kapatır. Gerekli olan, DPF'nin egzoz çekirdeğinin merkezinden çıkarılması ve tüm sensörlerin hala yerinde ve çalışıyor olmasıdır.

DPF İPTALİ VE DPF SÖKME FAYDALARI

Ecumasters Chip Tuning DPF iptali, DPF'siz aracı çalışır halde tutacaktır. Çoğu müşteri DPF İptali sonrası, yakıt tasarrufu ve performans artışı yaşadığını bildirmiştir.

DPF kaldırmanın faydaları:

 • DPF iptali, DPF değiştirmek gibi yüksek bir maliyete sahip değildir.
 • Araç rejenerasyonu zorlamaya karar verdiğinde, artık esnek modlar yoktur.
 • Motorun daha iyi nefes almasını sağlayan hava kısıtlamasının kaldırılması nedeniyle geliştirilmiş MPG.
 • Aracın geliştirilmiş güç çıkışı. DPF'nin çıkarılmasından önce ve sonra dinamometremizde birçok cihazı test ettik ve her biri performans iyileştirmeleri sağladı. Bunun bir örneği, DPF kaldırıldıktan sonra +8 hp ve +10 nm sağlayan Fiat 500 1.3 Multijet 75 hp'dir.
 • DPF'ni çıkardıktan sonra, DPF sorunlara neden olamayacağı için biyoyakıt kullanmak artık mümkündür.
Ecumasters Trabzon Randevu Online Randevu Ecumasters Türkiye Ana Siteye Git