Trabzon Araç yazılım ve Chip Tuning üzerine uzman kadrosuyla araç performans arttırma ve yakıt tasarrufu sağlayan profesyonel hizmet sunmaktadır.

ADBLUE Çözümü

ADBLUE Çözümü

ADBLUE nedir? Ne amaçla kullanılır?

Bilmeniz gerekenler

ADBLUE Otomotiv Endüstrisi Derneği (VDA) firmasına ait ticari bir markadır. İçeriğine bakıldığı zaman su bazlı üre çözeltisi olarak özetlenebilmektedir. Bu çözelti, piyasadaki en büyük üretici AdBlue olduğu için dünyanın pek çok yerinde marka adıyla anılmaktadır. %37.5 temizlenmiş üre ve %67.5 sudan olışmaktadır.  

Peki AdBlue ne işe yarar?

İlk olarak AdBlue sisteminin aracınızın yakıt tüketimini azaltmadığını belirtmek gerekiyor. Çözeltinin amacı aracınızın yakıt tasarrfufuna katkı sağlamak değil, aracınızın egzoz emisyon salınımını düşürmek. Egzoz Sitemine karıştırılan bu çözelti zararlı Azotoksit (NOx) gazlarını parçalayarak nitrojen ve su buharına dönüşmesini sağlamayı ve zehirli gaz salınımını azaltmayı hedeflemektedir.

AdBlue Nasıl Çalışır?

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren egzoz gazı emisyon mevzuatı ile EURO 6 emisyon standardı kabul edilmiş oldu. Bu standarttaki araçların egzoz sistemlerinde Dizel Partikül Filtresine ek olarak SCR(Slective Catalytic Redictuon) yani seçici katalitik indirgeme sistemi kullanılmıştır. Bu sistemde metal katalizörün üzerine AdBlue sıvısı Püskürtülerek NOx gazlarının nitrojen ve su buharına dönüşmesini sağlamaktadır.

AdBlue biterse ne olur?

Aracınızın motoruna hiç bir etkisi yoktur, AdBlue bitse dahi aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak egzoz emisyonu yükseleceği için kontağı kapattıktan sonra AdBlue tankını doldurana kadar aracınız çalışmayacaktır.

AdBlue uyarısı durumunda ne yapılmalı?

AdBlue tankının doluluğu kontrol edilerek çözeltinin bitmesi durumunda tamamlanması gereklidir. Ancak tank dolu olduğu halde uyarı devam ediyorsa AdBlue sisteminde ya da SCR sisteminde bir arıza meydana gelmiştir. Aracınızı servisinizde kontrol ettirmelisiniz.

AdBlue Sisteminin Onarım Maliyeti Nedir?

Aracınızın marka ve modeline bağlı olarak değişmekle birlikte AdBlue sisteminin değişim maliyeti oldukça yüksektir. Ortalama olarak 4.000 TL - 14.000 TL arasında bir maaliyet çıkmaktadır.

Son çözüm olarak AdBlue iptali,

Bu işlem diğer işlemlere göre en ekonomik ve en sorunsuz yöntemdir. Eğer profesyonel bir AdBlue iptali sunan bir işletmeye bu işlemi yaptırırsanız ömür boyu bir daha aracınız bu sistem ilgili hiç bir arıza vermemektedir. EcuMasters olarak aracınızın bu arızasını 2 yıl garantili ve en ekonomik şekilde sunmaktayız. Yapılan işlem sonrası kesinlikle aracın diğer hiç bir parçası etkilenmemektedir. Yani aracınıza başka bir arıza oluşturmamaktadır.

AdBlue iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim?

     Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. 

"Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır." 

AdBlue iptali araca zarar verir mi?

     Profesyonel olarak yapılan lisanslı bir işlem ise araca hiçbir zarar vermemektedir. 

AdBlue iptalini nerede yaptırabilirim ve iletişim nasıl sağlarım?

     AdBlue iptalini tüm EcuMasters bayilerinde garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Ecumasters Trabzon Randevu Online Randevu Ecumasters Türkiye Ana Siteye Git